nedelja, 29. junij 2008

Prestavljanje cevk in večje dimenzije

Danes sem se lotil prestavljanja kanalov za elektriko. Za vse sem našel rezervno lokacijo, tako da je sedaj dovolj prostora za postavitev odprtine za prezračevanje



Ko sem mislil, da je že vse jasno, pa sem se začel ukvarjati s postavitvijo odprtine. Šel sem po načrt in odmeril najprej z leve strani, nato z desne, in ugotovil, da bi moral premikati kos kartona zdaj sem zdaj tja.
Nato sem se odpravil premerit mere zunanjih gaberitov hiše v pritličju ter notranjih dolžin (med stenami Isorasta).

Meritve:
- zunanja dolžina 12,87 m (po načrtu 12,56 + 0,24 = 12,80 m) -> razlika je 7 cm
- zunanja (krajša) širina 8 m (po načrtu 7,69 + 0,24 = 7,93 m) - > razlika je 7 cm
- zunanja (daljša) širina izzidka 9,13 m (po načrtu = 7,69 + 1,12 + 0,24 = 9,05 m) -> razlika je 8 cm
- zunanja širina izzidka 5,38 m (po načrtu 5,06 + 0,24 = 5,30 m) -> razlika je 8 cm
Seveda tudi notranje mere sledijo zunanjim.
Širine je za 727 cm (po načrtu 719 cm), dolžine je za 1215 cm (po načrtu 1206 cm).

Potem sem začel razmišljat zakaj tako odstopanje. Spomnil sem se, da se je v pritličju prva vrsta zamaknila navzven, saj se je stremena izbijalo navzven iz osi, ki naj bi bila oddaljena od roba temeljne plošče 12 cm, tako da se je lahko zložilo elemente Isorasta.

Odprtino za prezračevanje nameravam postaviti na mesto kot je prikazano na sliki - 338 cm od južne stene "strojnice". Steber se nahaja v oddaljenosti od 360 cm do 377 cm od omenjene stene. Preveriti pa je potrebno, ali je glede na spremenjene mere potrebno prilagoditi lokacijo prezračevanja.



Preverit grem še postavljene nosilne stene in njihove mere.

sobota, 28. junij 2008

Odprtina in slaba izvedba hidroizolacije

sobota 2.del

Še enkrat sem šel na ogled.
Pred tem pa sem preveril na terenu kakšne so možnosti za postavitev prezračevanja na načrtovano pozicijo. Stanje je zapleteno. Najprej dve fotografiji situacije v neposredni bližini elektro žile, stebra in lokacije prezračevanja;



na mestu kjer leži meter bi moralo priti prezračevanje me 25cm x 50cm.



Dva kanala ovirata izvedbo. Jutri lahko še enkrat preverim, ali se ju sploh da prestaviti. Sicer bi bila pozicija v objektu v redu. Ker so se stene rahlo spremenile glede na načrt v PGD-ju, so se rahlo premaknile tudi razdelilne omarice po etažah. Pri dokončnem položaju elektroinstalacij sva s Trevnom pozabila določiti točen položaj razdelilnih omaric, zato sva se o tem odločila z električarjem pred polaganjem. Upam, da bo izvedljivo, ker bi bil to najprimernejše mesto.

Po dopoldanski seansi z nadzornikom sem hotel še sam pregledati in poiskati bolj oprijemljive dokaze.
Nekatera področja še niso bila polepljena in bi se jih dalo popraviti, vendar so potencialne šibkosti





Poleg cvetk, ki jih je poslikal nadzornik na mestih, kjer je bil pred tem položen styrodur, mi je uspelo odkriti še tele (nedolgo tega že pod styrodurom)







Kot bodočemu stanovalcu mi tudi ni všeč, da se plošče pritrjujejo z žeblji,



da zazeva taka razpoka in se nadaljuje tudi pod nasuto zemljo,



da pritisk zemljine potisne zaščito zoba navzven



oziroma vse plošče na steni, ker se lepilo (hidroizolacija) ni dovolj posušilo.



Na naslednji sliki je narejeno tako kot sem pričakoval, da bi izgledalo pred zasipanjem. Pogoj za to bi moralo biti najmanj 1 dan sušenja hidroizolacije po natančnem in zadosti debelem nanosu, nato lepljenje in vsaj 1 dan sušenja lepila, da plošče ne lezejo. Šele nato zasipanje. Najbolje bi bilo od spodaj navzgor.



NA KONCU OGLEDA PA SEM NALETEL NA TISTO KAR SUMIM, DA SE NAHAJA TUDI PONEKOD DRUGOD, PREDVSEM PA NA MESTU, KJER SE JE DVAKRAT PREKMALU ZAČELO ZASIPAVATI Z ZEMLJO.
Na SV kotu, kjer jim ni uspelo zasipati, hidroizolacija namazana na spodnji del Isorasta ni zaščitena s styrodurom. Vsaj jaz ga nisem našel. Bi bilo pa zanimivo zemljo odstraniti in se prepričati.
Takole je videti odzgoraj



pod zobom pa takole



zanimalo me je, ali bom naletel na zaščito, zato sem se pomikal globje in globje







odmetavajo pa lahko v ponedeljek.
To da je bil star nanos hidroizolacije poškodovan zaradi novega nanosa, nisem povsem prepričan. Do popoldan se je tudi nov nanos skoraj posušil.

Pregled hidroizolacije in hlajenje AB plošče

Sobota 28.6.2008

Nadzornik je pregledal armaturo in je bilo zadovoljivo, tako da je betonaža izvedljiva. Ogledal si je tudi predele, kjer je prišlo do manjših ali večjih nepravilnosti. V SV kotu, kjer so bile premaknjene styrodurne plošče, je bilo stanje naslednje. V petek zvečer proti 21 uri je močno deževalo. Danes pa so plošče styrodura, ki so bile v petek prilepljene s hidroizolacijo kot lepilom, kar padale s stene. Namaz hidroizolacije, ki je imel nalogo lepila, se je razmočil. Najprej so hoteli delavci pritrditi plošče nazaj kar s purpenom, vendar jih je nadzornik prehitel in je pregledal stanje. Tukaj sta objavljeni sliki stanja: na prvi je nadzornik ravno prihajal



tukaj pa si že briše prste, ki si jih je umazal na razmočeni hidroizolaciji, ki je bila nanesena na styrodur v petek. Nanos hidroizolacije na steni je bil obstojen, ni bil razmočen. Seveda, tam kjer je bila hidroizolacija nanesena kot lepilo, je bila poškodovan tudi star nanos.



Velike slike so v originalni velikosti, da se jasneje vidijo podrobnosti.
Te je naredil nadzornik. Vidijo se določene pore, pretenak nanos ipd.



















Delavci so sicer začeli pripravljali opaž za svetlobne jaške, vendar so pred 9:30 odšli. Dogovorjeno je, da se sestanemo v ponedeljek 30.6. ob 12. uri, da se pregleda stanje in dogovori glede nadaljnjega postopanja v zvezi s hidroizolacijo. Verjetno se bo preverilo, kakšno je stanje na drugih koncih.
V ponedeljek bi se betoniranje plošče med kletjo in pritličjem lahko izvedlo.

Glede hlajenja talne plošče sem se pozanimal pri g. Bržanu, ki je tako hlajenje izvedel v svoji NEH v Framu. Položil je dve zanki v skupni dolžini 200 m navadne 1/2 colske cevi za talno gretje in razdelilnika dodal k ostalim za talno gretje. Celotna naložba ga je prišla okoli 600 EUR.
Ker sem okleval glede izvedbe talnega gretja klasično / električno, sem se odločil, da vseeno v vsakem primeru položim dve zanki v dolžini okoli 200 m. Cev s popustom je bila 292 EUR + 11 EUR za 400 kosov vezic. S temi sva z električarjem v uri in pol položila dve zanki: večjo v dnevni sobi in manjšo v jedilnici, kuhinji in shrambi. Porabilo se je od 170 do 180 m. Zaenkrat sem priključka pustil v dnevni sobi, lahko pa se ju bo naknadno vodilo v tlaku v strojnico.

Med vikendom bom pregledal, če so preboji oziroma odprtine za prezračevanje izvedljivi, saj je v neposredni bližini glavna žila za elektriko.

petek, 27. junij 2008

Odisejada s hidroizolacijo

Odisejada z nanašanjem hidroizolacije gre proti koncu, morda pa vendarle ne ...

Najprej se je na Isorast naneslo osnovni namaz KellerDichtGrundierung Konzentrat KDG 751



Nato je sledil glavni nanos hidroizolacije KellerDicht 1-K KD 752, s katerim pa je bilo potrebno hiteti. Posledica je bila površno in ponekod pretanek nanos hidroizolacije



pa še pogled od strani



in ob oknih



Styrodur na hidroizolaciji je prevsem za mehansko zaščito. Napak je bilo, ker so ga zaradi hitenja pritrdili zelo hitro - prej kot v 6ih urah, čeprav naj bi bilo potrebno 3 - 4 dni. Nekateri so stvar vzeli zelo resno in ...



ga pribili z žebljem, seveda ne v styrodur. Da je bila maža še sveža, ko so ga lepili se vidi tule



Po tej sliki sodeč so betonski jaški vodotesni



Po prvem dnevu (8 ur dela) nanašanja hidroizolacije je bilo stanje s Styrodurom takšno



S ptičje perspektive se vidi tako, z žabje malo drugače



zob med Isorastom in styrodurom, ki objema talno ploščo je še gol. Resda so se ga lotili na vzhodni in deloma severni steni, vendar ko je začel med kosilom brneti bager, sem bil hitro pokonci. Kljub naglici s katero sem odhitel in preklinjanju, sem bagerista ustavil šele, ko je bilo stanje



če se pomaknemo malce desno vidimo dva zavzeteža, ki hitita s sanacijo. Seveda ni šlo brez rezanja styrodura.



flikata



Potrebno pa je odkopati na kar si hotel za vedno pozabiti



Po dodatnem mazanju je stanje boljše, a še ni zadovoljivo - na večji sliki se vidi nenamazan rob.



Če je šlo prej 2,5 l / m2 oziroma 9 veder za namaz vseh sten, se je sedaj porabilo še 5 veder za saniranje. Teklo je v potokih ...







kljub temu pa je važna tehnika ne količina







Pravijo, da se hudič skriva v majhnih stvareh



Tukaj sem že drugič naletel na easy way - tokrat je šel skozi styrodur, ki obdaja temeljno ploščo



Ko je bil končno namazan tudi zob z rahlimi anomalijami so pripravili zasipavanje, vendar je bila bageristova roka preveč nemirna. Ko je potiskal zemljo čim bližje hiši, ga je vnema zanesla. Ups, I did it again!



Zahteval sem, da se hidroizolacija posuši čez noč, kjer pa bi odpadla se popravi, na koncu pa se za zaščito nalepi styrodur. Naslednji dan, v petek, sem videl, da so se lepljenja styrodura lotili, vendar sem se tokrat (najbrž mi bo še žal ... ker nisem nadzoroval tudi tega dela) začel ukvarjati z zamislijo, da bi vseeno dal v temeljno ploščo cev za hlajenje. Prihajal je električar in izvajalca je mučilo, ali bo lahko še ta dan betoniral ploščo - armaturo so pripravili ostali, ki se niso ukvarjali s hidroizolacijo. Halo! Že hidroizolacijo so speljali brez pregleda nadzornika. Tokrat sem vztrajal, da to pregleda nadzornik. Ker pa se med počitnicami ne sme voziti med vikendi in je bil petek, je bil pritisk toliko večji. Po nekaj klicih sem se odločil, da se odpravim po material in naročil delavcem naj počakajo z gornjo mrežo pri armaturi. Po dobri uri sem je vrnil ... seveda gornja armatura je bil skoraj v celoti na svojem mestu, čeprav sta električarja še delala. Popenil sem, ker drugače ljudje ne razumejo. Na gradbišču je bil tudi šef izvajalcev, ki jih je le pripravil, da so odstranili s čimer so hiteli. Eden od električarjev mi je prijazno pomagal in po uri in pol je bila cev (2 zanki 100 m in 70 m) položena.



Medtem ko sem šel po cev za talno ogrevanje in ga polagal, pa so delavci dali vse od sebe, da bi pokopali kar je bilo potrebno skriti očem - pardon mudilo se je z opaženjem svetlobnih jaškov. Šel sem po fotoaparat in uspel ujeti naslednje:

1. razpoka



2. razpoka









še odzgoraj



Sanacija 1. razpoke je bila narejena s purpenom



no, pa poglejmo kako zgleda čez pol ure:
se je kdo vprašal kaj se skriva, če kopljemo desno



ali v levo



najbrž purpen?! Mene niso prepričali.

Ko je delovodja zagledal razpoko št. 2, jo je pusti do naslednjega dne, da se hidroizolacija osuši in potem sanira. Razpok se je pojavila, ko je šef sam prevzel krmilo bagerja, vendar plavajočim styrodurnim ploščam tudi on ni bil kos. Na južni strani se je teren že utrdil z žabico za svetlobni jašek.
Ob 15 so se delavci odpravili razen bagerista in tovornjakarja. Tadva sta zasipavala severno steno. Južna in zahodna sta bili že zasuti, vzhodna je bila paralizirana zaradi razpoke št. 2. Najprej se je premaknila plošča ob kotu.



OK, se je nekako dalo nadaljevati. Ko pa se je pojavila še razpoka, ki se je počasi širila navzdol, sem ustavil delo.



Ura je bila že po 17 ih, zemlje pa je na kupu čakalo še za nekaj kamionov. Šef je delavcema naročil, naj zapurpenata razpoke in nadaljujeta dokler ne navozita dovolj zemlje za opaženje svetlobnih jaškov. Ker hidroizolacija še ni bila suha oziroma so se plošče zaradi tega razmikale, nisem pustil, da nadaljujeta. Zjutraj bo prišel nadzornik in preveril stanje. Izvajalec do sedaj niti enkrat ni obvestil nadzornika za prevzem faze (npr. armature).
Da bi se prepričali, smo odkopali eno izmed razpok



Da ne omenjam raznih "malenkosti".



Zakopavanja južne in zahodne stene nisem videl, zahodna še ni v celoti zasuta, vendar sem videl le končno stanje. Nisem tudi videl, ali so odkopali zemljo, s katero je bagerist preveč vneto zasipal. Za ustrezen nadzor bi ob takem tempu bila potrebna dva človeka. Če se bodo stvari tako odvijale kot se, bo junijski obračun prvi in zadnji.

Ura je že zgodnja, zato jutri nadaljevanje.