ponedeljek, 29. september 2008

Pod streho

Zadnji dan julija se nam je pridružil nov družinski član - Luka.

V začetku avgusta je bil narejen obračun. Izvajalec ni popravil nobene od napak, zato sem zadržal del plačila.

Pred pozidavo predelnih sten je bilo potrebno postaviti streho, da se posuši klet, ki je bila neprestano mokra, saj je imel dež prosto pot.
Krovec je bil v prvi polovici avgusta na dopustu in je za nas našel čas 8.9. Tisti dan sem izrezal v Isorast odprtine za lege ter poštemal beton, ki je bil po nepotrebnem nameščen na mestih, kamor so prišle lege.

Pred tem sva se po dolgem premlevanju odločila za temno kritino, sivo fasado in izzidek rdeče barve. V igri je bila tudi zelena fasada.
V začetku septembra sva naročila okna Internorm. Skladno sva se odločila, da bodo okna sive barve enako kot zunanje žaluzije. Vhodna vrata pa vsa hotela rdeče barve (precej tvegano). Najprej sva hotela preprosta - polno krilo (0,79 W/m2K), na koncu pa sva pristala pri takih (0,86W/m2K) :


Glede na ceno sva se odločila, da v kleti in kopalnicah imava okna iz umetne mase/Alu (Dimension + Exclusive), v ostalih prostorih pa les/Alu (Edition). Na zunaj je izgled enak. Zasteklitev bo 0,6 W/m2K, ker je cenovno precej ugodnejša od 0,5 W/m2K. S tako kombinacijo dosežemo izolativnost okna 0,79 W/m2K pri les/Alu oziroma 0,85 W/m2K pri PVC/Alu. Montaža bo po standardu RAL.

Sicer pa je bila hiša zamišljena kot:



Pri strehi sva se odločila za opečnato kritino črne barve Creaton Balance engoba, namesto desk sva vzela lesne vlaknenke Agepan plošče THD 40 mm, ki naj bi zagotavljala 3 ure faznega zamika. Krovec je vseskozi navijal, da bi kljub vsemu položil folijo in na koncu sem popustil, saj nisem bil prepričan, da bodo plošče položili tako, da bo sekundarna kritina vodo nepropustna. Kasneje bova napušč zaprla, saj želiva imeti čim manj dela z vzdrževanjem hiše.

Vrnimo se na teren. Odprtine za lege so bile narejene, zato so naslednji dan, v torek uigrano postavili ostrešje:









Sedaj je bilo potrebno porezati dele elementov, ki so bili nad ravnino, ki so jo predstavljali špirovci. Ko je bilo to narejeno, sem se lotil postavljanja izolacije na zunanjo stran lege - postavil sem še en element na vrh daljših zunanjih sten. Na srečo mi je ostalo še nekaj palet osnovnih elementov Isorasta. Najprej sem moral odstraniti beton, ki se nanesel ob betoniranju - najlažje je vzeti krovsko kladivo in s koničastim delom izbezati celoten betonski kvader iz mreže, na koncu pa še počistimo s pištolo na stisnjen zrak. Namestil sem elemente, da so se čim bolj prilegali špirovcem - ponekod je bilo to težavno, ker so se v spodnji vrsti pojavljale precejšnje razpoke med elementi. Iz odpadnih delov sem oblikoval trikotne dele, ki sem jih zatlačil pod špirovce in kjer je potekala žlota. Zatesnil sem tudi odprtine okoli leg, le pod samimi legami na zunanji strani bom to storil, ko se bo delala fasada. Nazadnje je bilo potrebno še požagati elemente vzporedno z naklonom strehe. Čeprav se ne sliši veliko, mi je vzelo štiri polne dni časa. Slik nisem uspel narediti, ker sem hitel. Vidi pa se rezultat.









V ponedeljek 15.9. so prišli "podeskat" in položit folijo. Položili so letve in kontra letve, pokrili s kritino in postavili žlebove. V ponedeljek 22.9. je bilo končano, čaka se samo še, da dobavijo in montirajo strešna okna Velux - zasteklitev 65 (za pasivne hiše - ) in BDX dodatna izolacija.









Z izvedbo nisem najbolj zadovoljen, vendar imam krovca vsaj 200 m stran od hiše:
1. kritina se mi zdi lakirana. Mislim, da engoba nima takega sijaja.
2. glede na razgovore s krovcem, sem si predstavljal, da bodo na napušču navadne deske in ne Agepanke.
3. "Zadovoljen" sem, da sem se odločil za folijo, saj bi glede na izvedeno polaganje Agepank bila streha črna točka hiše. Poudaril sem, da plošče niso pohodne. No pa tudi napotki z izvedbo s ploščami so drugačni kot je bilo izvedeno v našem primeru.









Danes sem zaključil z rezanjem kock nad odprtinami za okna in vrata. Z žago sem s špalet odstanil material, tako da so sedaj ploskve, ki so obrnjene proti oknom ravne in pripravljene za "armiranje". Pred montažo oken in vrat je potrebno špalete obdelati, da damo lepilo in mrežico ter nato še izravnamo - le tako bodo pri RAL montaži trakovi dobro prijeli. Pri pripravi pred obdelavo špalet bo potrebno prilepiti stirodur ali Isorast na del, kamor se je betoniralo, da dobimo ravnino za montažo polic. Težava se pojavlja, ker je ponekod beton napolnjen skoraj do vrha odprtine oziroma ga bo potrebno odstraniti s štemanjem. Ponekod bo potrebno izravnati, ker se je kakšen element "povesil".




ponedeljek, 28. julij 2008

Zidarska dela končana

S precejšnjo zamudo objavljam stanje s konca julija. Nosilne stene v mansardi so bile pozidane. Napak ni manjkalo. Najprej so po svoje spremenili odprtino za lego - pravo, pripravljeno, že izrezano in simetrično postavljeno kot na drugi strani hiše - so zapolnili in naredili napačno. Ni cepiva!



Steno v spalnici so pozidali preveč proti jugu, proti kopalnici pa jo je "zmanjkalo". Odprtina za okno v kopalnici je prevelika ipd. Nekatere so opisane že v prejšnjem postu.





Poševnine in betonski venci izgledajo v redu.







Isorast je na vrhu precej "popacan" z betonom. Malce sem bil v skrbeh koliko časa bo trajalo, da se bo to odstranilo.



Nekatere "rane" so precej velike.



Najhuje pa je z vrhunsko stvaritvijo imenovano svetlobni jaški.







Pogled s ceste:



Proti stari hiši:



Izpod lipe:

torek, 22. julij 2008

Betoniranje mansarde

Včeraj sem se vrnil pozno domov, tako da sem zjutraj pred službo pregledal kaj se je zgodilo prejšnji dan in preveril odprtine za lege. Malo sem jih korigiral, nisem pa uspel napraviti odprtin za lege pri frčadi. Rekel sem jim, da naj pred betoniranjem še naravnajo stene.

Med dnevom sva z nadzornikom preverila, ali je pozicija odprtin za lege prava. Poklical sem tudi krovca - zanj višina kapne lege ni odločilna. Kapne lege so vse na višini 6 elementov - 150 cm. Glede na postavitev nosilnih sten v mansardi in na mere, ki jih je posredoval krovec, je sedaj vrhnja lega postavljena 7 elementov (175 cm) nad lego kapne lege, to je 325 cm nad ploščo v mansardi. V vodoravni smeri je zamaknjena približno 224 cm v stran. S tem se doseže naklon 38°. Je pa v tem primeru naklon zelo blizu izrezu Isorasta. Upam, da ne bo motil, sicer ga bo potrebno malo znižati.

Ob povratku domov so bili na gradbišču ravno na sredini betoniranja spodnje polovice stene v mansardi. Odhitel sem gledat in od spodaj preveril zahodno steno, ki se je še vedno nagibala navzven.





Takole nagnjena je bila zahodna stena tik po betoniranju:
spodnji del



in zgornji del



Po zaključku betoniranja sem to omenil delovodji in poklical nadzornika. Morda sem ponovno preveč odreagiral, saj so delavci spretno poravnali stene. Predstavljal sem si namreč, da bo precej teže korigirati že betonirane stene kot pa še "prazne".



Opazil pa sem, da odprtin za lege pri frčadi niso bile narejene. Že v službi sem razmislil, kje bi morale biti. Kapna lega na višini 150 cm; slemenska pa na sredini erkerja. Ta je na prvotnem načrtu širok 456 cm + 6,25 cm = 462 cm. Dodamo še dve debelini 19,5 cm in odštejemo širino lege, npr 18 cm. To delimo na polovico: (462 cm + 39 cm - 18 cm) / 2 = 242 cm. Naklon 38° dobimo pri višini 189 cm. Torej nekje na višini 7 in pol elementov nad kapno lego.

Stanje je bilo takšno.



Odprtin ni bilo niti navojne palice za kapni legi frčade niso bile pripravljene. Na špico sem se spravil že med betoniranjem in odmetal beton ter naročil naj je ne betonirajo, ker bo tam slemenska lega, vendar sem se po povratku, ko so delavci zapustili gradbišče, moral vajo ponoviti. Tokrat je bil beton teže odstranljiv. Odstranil sem tudi beton, ki so ga nametali tam, kjer pridejo lege. Tale na zahodni steni mi ni bila najbolj jasna.



Na frčadi sem skušal odstraniti beton na mestu, kjer je predvidena lega. Na vzhodni strani mi je nekako uspelo





Na zahodni strani je bila palica, ki mi je odstranitev onemogočila.

Hidroizolacija napreduje v skokih. Včasih se nekaj lepih dni ne zgodi prav dosti, drugič pa se na dan s kislim vremenom stena popravi, zaščiti s stirodurjem in zasipa. Potem pa je potrebno odkopati, da nadzornik preveri pravilnost izvedbe.



Na tole sem opozoril že v prejšnji objavi, tokrat pa bo potrebno ukrepati s strani nadzornika. Plošča na SZ kotu hiše je bila pritrjena na način, da je hidroizolacija odstopila čisto do Isorasta. Ampak to ni bilo dovolj, da delavci ne bi zapurpenali. Halo! Slika ni ostra, vendar se na sredini slike tik nad purpenom lahko vidi dve lisi Isorasta.

nedelja, 20. julij 2008

Priprava mansarde za betonažo

V zadnjih dneh je izvajalec zložil elemente v mansardi, da bodo stene pripravljene za zadnjo rundo betonaže (če ne štejemo svetlobnih jaškov).
Preden se odpravimo v mansardo pa še dva pogleda od zunaj. Južno s ceste



in JV



Zahodna stena v mansardi je skoraj pripravljena za betonažo. Elementi so postavljeni, izrez za streho narejen (40°).



Vzhodna izrez še čaka.



Na jugu pa bo frčada.



Podporniki še niso nastavljeni, zato stene še visijo.




Končno sem se dobil s krovcem, ki je predstavil dve varianti za streho. Namesto prvotno načrtovanih treh leg je predlagal štiri lege. Odločil sem za varianto z 38° naklonom strehe, ki se bolj vključuje v okolico.



Na podlagi skice smo pripravili na zahodni steni luknji širine 19 cm, ki se ne bosta betonirali, in predstavljata mesti, kjer bosta potekali "slemenski" legi (18/20).



Mesti sta štiri vrste nad vrati v sobi. To je tudi višina stropa v mansardi, kjer bo položena izolacija.



Nadzornik je pri preverjanju statičnega računa in na podlagi dejansko položenih armaturnih mrež v mansardi ugotovil, da bo potrebno dodati nekaj palic v steber S2a med otroško sobo in shrambo.



Meni pa niso šli v račun stebri v mansardi. Če primerjamo spodnjo sliko s sliko Tloris mansarde, stebra sredi kopalnice ne sme biti; manjka pa steber v steni med otroškima sobama. Ali pa načrt ne drži več oziroma narobe berem.



Še ostala opažanja. Žena je ugotovila, da nekatere stene v pritličju niso ravne. Preveril sem na zunanji strani stene, so kar navpične, na notranji pa je verjetno razlog v tem, da je beton rahlo potisnil steno navzven. Nič resnega.

Hidroizolacija pa prinaša vedno kakšno novost. V soboto je bil bagerist aktiven, saj je zasipal severno stran. Vnema pa mu ne da, da ne bi pretiraval. Zemljo je ponekod nasul preveč in ponekod malo poškodoval hidroizolacijo.



Nenavaden pogled se mi je odkril tudi na vogalu SZ hiše. Plošča je položena, vendar se jasno vidi, da hidroizolacija ni dobro namazana. Mislim, da je bila dobro namazana in položena, in se mi zdi bolj verjetno, da se je bageristu zgodila kakšna neprijetnost, ki je ni dobro saniral.




Klet in pritličje sem "pretolkel" z rokami in poslušal, če kje votlo doni, kar pomeni, da beton stene na tistem mestu ni zalil. Pri tem sem si pomagal tudi z 10 cm žebljem, da sem se prepričal, ali sem res naletel na beton ali praznino. Vedel sem, da beton ni zalil nekaterih predelov pod preboji skozi stene v kleti, vendar drugih praznin nisem odkril, tako da sem s tem zadovoljen.