V začetku avgusta je bil narejen obračun. Izvajalec ni popravil nobene od napak, zato sem zadržal del plačila.
Pred pozidavo predelnih sten je bilo potrebno postaviti streho, da se posuši klet, ki je bila neprestano mokra, saj je imel dež prosto pot.
Krovec je bil v prvi polovici avgusta na dopustu in je za nas našel čas 8.9. Tisti dan sem izrezal v Isorast odprtine za lege ter poštemal beton, ki je bil po nepotrebnem nameščen na mestih, kamor so prišle lege.
Pred tem sva se po dolgem premlevanju odločila za temno kritino, sivo fasado in izzidek rdeče barve. V igri je bila tudi zelena fasada.
V začetku septembra sva naročila okna Internorm. Skladno sva se odločila, da bodo okna sive barve enako kot zunanje žaluzije. Vhodna vrata pa vsa hotela rdeče barve (precej tvegano). Najprej sva hotela preprosta - polno krilo (0,79 W/m2K), na koncu pa sva pristala pri takih (0,86W/m2K) :

Glede na ceno sva se odločila, da v kleti in kopalnicah imava okna iz umetne mase/Alu (Dimension + Exclusive), v ostalih prostorih pa les/Alu (Edition). Na zunaj je izgled enak. Zasteklitev bo 0,6 W/m2K, ker je cenovno precej ugodnejša od 0,5 W/m2K. S tako kombinacijo dosežemo izolativnost okna 0,79 W/m2K pri les/Alu oziroma 0,85 W/m2K pri PVC/Alu. Montaža bo po standardu RAL.
Sicer pa je bila hiša zamišljena kot:


Pri strehi sva se odločila za opečnato kritino črne barve Creaton Balance engoba, namesto desk sva vzela lesne vlaknenke Agepan plošče THD 40 mm, ki naj bi zagotavljala 3 ure faznega zamika. Krovec je vseskozi navijal, da bi kljub vsemu položil folijo in na koncu sem popustil, saj nisem bil prepričan, da bodo plošče položili tako, da bo sekundarna kritina vodo nepropustna. Kasneje bova napušč zaprla, saj želiva imeti čim manj dela z vzdrževanjem hiše.
Vrnimo se na teren. Odprtine za lege so bile narejene, zato so naslednji dan, v torek uigrano postavili ostrešje:
Sedaj je bilo potrebno porezati dele elementov, ki so bili nad ravnino, ki so jo predstavljali špirovci. Ko je bilo to narejeno, sem se lotil postavljanja izolacije na zunanjo stran lege - postavil sem še en element na vrh daljših zunanjih sten. Na srečo mi je ostalo še nekaj palet osnovnih elementov Isorasta. Najprej sem moral odstraniti beton, ki se nanesel ob betoniranju - najlažje je vzeti krovsko kladivo in s koničastim delom izbezati celoten betonski kvader iz mreže, na koncu pa še počistimo s pištolo na stisnjen zrak. Namestil sem elemente, da so se čim bolj prilegali špirovcem - ponekod je bilo to težavno, ker so se v spodnji vrsti pojavljale precejšnje razpoke med elementi. Iz odpadnih delov sem oblikoval trikotne dele, ki sem jih zatlačil pod špirovce in kjer je potekala žlota. Zatesnil sem tudi odprtine okoli leg, le pod samimi legami na zunanji strani bom to storil, ko se bo delala fasada. Nazadnje je bilo potrebno še požagati elemente vzporedno z naklonom strehe. Čeprav se ne sliši veliko, mi je vzelo štiri polne dni časa. Slik nisem uspel narediti, ker sem hitel. Vidi pa se rezultat.
V ponedeljek 15.9. so prišli "podeskat" in položit folijo. Položili so letve in kontra letve, pokrili s kritino in postavili žlebove. V ponedeljek 22.9. je bilo končano, čaka se samo še, da dobavijo in montirajo strešna okna Velux - zasteklitev 65 (za pasivne hiše - ) in BDX dodatna izolacija.
Z izvedbo nisem najbolj zadovoljen, vendar imam krovca vsaj 200 m stran od hiše:
1. kritina se mi zdi lakirana. Mislim, da engoba nima takega sijaja.
2. glede na razgovore s krovcem, sem si predstavljal, da bodo na napušču navadne deske in ne Agepanke.
3. "Zadovoljen" sem, da sem se odločil za folijo, saj bi glede na izvedeno polaganje Agepank bila streha črna točka hiše. Poudaril sem, da plošče niso pohodne. No pa tudi napotki z izvedbo s ploščami so drugačni kot je bilo izvedeno v našem primeru.
Danes sem zaključil z rezanjem kock nad odprtinami za okna in vrata. Z žago sem s špalet odstanil material, tako da so sedaj ploskve, ki so obrnjene proti oknom ravne in pripravljene za "armiranje". Pred montažo oken in vrat je potrebno špalete obdelati, da damo lepilo in mrežico ter nato še izravnamo - le tako bodo pri RAL montaži trakovi dobro prijeli. Pri pripravi pred obdelavo špalet bo potrebno prilepiti stirodur ali Isorast na del, kamor se je betoniralo, da dobimo ravnino za montažo polic. Težava se pojavlja, ker je ponekod beton napolnjen skoraj do vrha odprtine oziroma ga bo potrebno odstraniti s štemanjem. Ponekod bo potrebno izravnati, ker se je kakšen element "povesil".