torek, 22. julij 2008

Betoniranje mansarde

Včeraj sem se vrnil pozno domov, tako da sem zjutraj pred službo pregledal kaj se je zgodilo prejšnji dan in preveril odprtine za lege. Malo sem jih korigiral, nisem pa uspel napraviti odprtin za lege pri frčadi. Rekel sem jim, da naj pred betoniranjem še naravnajo stene.

Med dnevom sva z nadzornikom preverila, ali je pozicija odprtin za lege prava. Poklical sem tudi krovca - zanj višina kapne lege ni odločilna. Kapne lege so vse na višini 6 elementov - 150 cm. Glede na postavitev nosilnih sten v mansardi in na mere, ki jih je posredoval krovec, je sedaj vrhnja lega postavljena 7 elementov (175 cm) nad lego kapne lege, to je 325 cm nad ploščo v mansardi. V vodoravni smeri je zamaknjena približno 224 cm v stran. S tem se doseže naklon 38°. Je pa v tem primeru naklon zelo blizu izrezu Isorasta. Upam, da ne bo motil, sicer ga bo potrebno malo znižati.

Ob povratku domov so bili na gradbišču ravno na sredini betoniranja spodnje polovice stene v mansardi. Odhitel sem gledat in od spodaj preveril zahodno steno, ki se je še vedno nagibala navzven.





Takole nagnjena je bila zahodna stena tik po betoniranju:
spodnji del



in zgornji del



Po zaključku betoniranja sem to omenil delovodji in poklical nadzornika. Morda sem ponovno preveč odreagiral, saj so delavci spretno poravnali stene. Predstavljal sem si namreč, da bo precej teže korigirati že betonirane stene kot pa še "prazne".



Opazil pa sem, da odprtin za lege pri frčadi niso bile narejene. Že v službi sem razmislil, kje bi morale biti. Kapna lega na višini 150 cm; slemenska pa na sredini erkerja. Ta je na prvotnem načrtu širok 456 cm + 6,25 cm = 462 cm. Dodamo še dve debelini 19,5 cm in odštejemo širino lege, npr 18 cm. To delimo na polovico: (462 cm + 39 cm - 18 cm) / 2 = 242 cm. Naklon 38° dobimo pri višini 189 cm. Torej nekje na višini 7 in pol elementov nad kapno lego.

Stanje je bilo takšno.



Odprtin ni bilo niti navojne palice za kapni legi frčade niso bile pripravljene. Na špico sem se spravil že med betoniranjem in odmetal beton ter naročil naj je ne betonirajo, ker bo tam slemenska lega, vendar sem se po povratku, ko so delavci zapustili gradbišče, moral vajo ponoviti. Tokrat je bil beton teže odstranljiv. Odstranil sem tudi beton, ki so ga nametali tam, kjer pridejo lege. Tale na zahodni steni mi ni bila najbolj jasna.



Na frčadi sem skušal odstraniti beton na mestu, kjer je predvidena lega. Na vzhodni strani mi je nekako uspelo





Na zahodni strani je bila palica, ki mi je odstranitev onemogočila.

Hidroizolacija napreduje v skokih. Včasih se nekaj lepih dni ne zgodi prav dosti, drugič pa se na dan s kislim vremenom stena popravi, zaščiti s stirodurjem in zasipa. Potem pa je potrebno odkopati, da nadzornik preveri pravilnost izvedbe.



Na tole sem opozoril že v prejšnji objavi, tokrat pa bo potrebno ukrepati s strani nadzornika. Plošča na SZ kotu hiše je bila pritrjena na način, da je hidroizolacija odstopila čisto do Isorasta. Ampak to ni bilo dovolj, da delavci ne bi zapurpenali. Halo! Slika ni ostra, vendar se na sredini slike tik nad purpenom lahko vidi dve lisi Isorasta.

Ni komentarjev: