ponedeljek, 28. julij 2008

Zidarska dela končana

S precejšnjo zamudo objavljam stanje s konca julija. Nosilne stene v mansardi so bile pozidane. Napak ni manjkalo. Najprej so po svoje spremenili odprtino za lego - pravo, pripravljeno, že izrezano in simetrično postavljeno kot na drugi strani hiše - so zapolnili in naredili napačno. Ni cepiva!



Steno v spalnici so pozidali preveč proti jugu, proti kopalnici pa jo je "zmanjkalo". Odprtina za okno v kopalnici je prevelika ipd. Nekatere so opisane že v prejšnjem postu.





Poševnine in betonski venci izgledajo v redu.







Isorast je na vrhu precej "popacan" z betonom. Malce sem bil v skrbeh koliko časa bo trajalo, da se bo to odstranilo.



Nekatere "rane" so precej velike.



Najhuje pa je z vrhunsko stvaritvijo imenovano svetlobni jaški.







Pogled s ceste:



Proti stari hiši:



Izpod lipe:

torek, 22. julij 2008

Betoniranje mansarde

Včeraj sem se vrnil pozno domov, tako da sem zjutraj pred službo pregledal kaj se je zgodilo prejšnji dan in preveril odprtine za lege. Malo sem jih korigiral, nisem pa uspel napraviti odprtin za lege pri frčadi. Rekel sem jim, da naj pred betoniranjem še naravnajo stene.

Med dnevom sva z nadzornikom preverila, ali je pozicija odprtin za lege prava. Poklical sem tudi krovca - zanj višina kapne lege ni odločilna. Kapne lege so vse na višini 6 elementov - 150 cm. Glede na postavitev nosilnih sten v mansardi in na mere, ki jih je posredoval krovec, je sedaj vrhnja lega postavljena 7 elementov (175 cm) nad lego kapne lege, to je 325 cm nad ploščo v mansardi. V vodoravni smeri je zamaknjena približno 224 cm v stran. S tem se doseže naklon 38°. Je pa v tem primeru naklon zelo blizu izrezu Isorasta. Upam, da ne bo motil, sicer ga bo potrebno malo znižati.

Ob povratku domov so bili na gradbišču ravno na sredini betoniranja spodnje polovice stene v mansardi. Odhitel sem gledat in od spodaj preveril zahodno steno, ki se je še vedno nagibala navzven.





Takole nagnjena je bila zahodna stena tik po betoniranju:
spodnji del



in zgornji del



Po zaključku betoniranja sem to omenil delovodji in poklical nadzornika. Morda sem ponovno preveč odreagiral, saj so delavci spretno poravnali stene. Predstavljal sem si namreč, da bo precej teže korigirati že betonirane stene kot pa še "prazne".



Opazil pa sem, da odprtin za lege pri frčadi niso bile narejene. Že v službi sem razmislil, kje bi morale biti. Kapna lega na višini 150 cm; slemenska pa na sredini erkerja. Ta je na prvotnem načrtu širok 456 cm + 6,25 cm = 462 cm. Dodamo še dve debelini 19,5 cm in odštejemo širino lege, npr 18 cm. To delimo na polovico: (462 cm + 39 cm - 18 cm) / 2 = 242 cm. Naklon 38° dobimo pri višini 189 cm. Torej nekje na višini 7 in pol elementov nad kapno lego.

Stanje je bilo takšno.



Odprtin ni bilo niti navojne palice za kapni legi frčade niso bile pripravljene. Na špico sem se spravil že med betoniranjem in odmetal beton ter naročil naj je ne betonirajo, ker bo tam slemenska lega, vendar sem se po povratku, ko so delavci zapustili gradbišče, moral vajo ponoviti. Tokrat je bil beton teže odstranljiv. Odstranil sem tudi beton, ki so ga nametali tam, kjer pridejo lege. Tale na zahodni steni mi ni bila najbolj jasna.



Na frčadi sem skušal odstraniti beton na mestu, kjer je predvidena lega. Na vzhodni strani mi je nekako uspelo





Na zahodni strani je bila palica, ki mi je odstranitev onemogočila.

Hidroizolacija napreduje v skokih. Včasih se nekaj lepih dni ne zgodi prav dosti, drugič pa se na dan s kislim vremenom stena popravi, zaščiti s stirodurjem in zasipa. Potem pa je potrebno odkopati, da nadzornik preveri pravilnost izvedbe.



Na tole sem opozoril že v prejšnji objavi, tokrat pa bo potrebno ukrepati s strani nadzornika. Plošča na SZ kotu hiše je bila pritrjena na način, da je hidroizolacija odstopila čisto do Isorasta. Ampak to ni bilo dovolj, da delavci ne bi zapurpenali. Halo! Slika ni ostra, vendar se na sredini slike tik nad purpenom lahko vidi dve lisi Isorasta.

nedelja, 20. julij 2008

Priprava mansarde za betonažo

V zadnjih dneh je izvajalec zložil elemente v mansardi, da bodo stene pripravljene za zadnjo rundo betonaže (če ne štejemo svetlobnih jaškov).
Preden se odpravimo v mansardo pa še dva pogleda od zunaj. Južno s ceste



in JV



Zahodna stena v mansardi je skoraj pripravljena za betonažo. Elementi so postavljeni, izrez za streho narejen (40°).



Vzhodna izrez še čaka.



Na jugu pa bo frčada.



Podporniki še niso nastavljeni, zato stene še visijo.




Končno sem se dobil s krovcem, ki je predstavil dve varianti za streho. Namesto prvotno načrtovanih treh leg je predlagal štiri lege. Odločil sem za varianto z 38° naklonom strehe, ki se bolj vključuje v okolico.



Na podlagi skice smo pripravili na zahodni steni luknji širine 19 cm, ki se ne bosta betonirali, in predstavljata mesti, kjer bosta potekali "slemenski" legi (18/20).



Mesti sta štiri vrste nad vrati v sobi. To je tudi višina stropa v mansardi, kjer bo položena izolacija.



Nadzornik je pri preverjanju statičnega računa in na podlagi dejansko položenih armaturnih mrež v mansardi ugotovil, da bo potrebno dodati nekaj palic v steber S2a med otroško sobo in shrambo.



Meni pa niso šli v račun stebri v mansardi. Če primerjamo spodnjo sliko s sliko Tloris mansarde, stebra sredi kopalnice ne sme biti; manjka pa steber v steni med otroškima sobama. Ali pa načrt ne drži več oziroma narobe berem.



Še ostala opažanja. Žena je ugotovila, da nekatere stene v pritličju niso ravne. Preveril sem na zunanji strani stene, so kar navpične, na notranji pa je verjetno razlog v tem, da je beton rahlo potisnil steno navzven. Nič resnega.

Hidroizolacija pa prinaša vedno kakšno novost. V soboto je bil bagerist aktiven, saj je zasipal severno stran. Vnema pa mu ne da, da ne bi pretiraval. Zemljo je ponekod nasul preveč in ponekod malo poškodoval hidroizolacijo.



Nenavaden pogled se mi je odkril tudi na vogalu SZ hiše. Plošča je položena, vendar se jasno vidi, da hidroizolacija ni dobro namazana. Mislim, da je bila dobro namazana in položena, in se mi zdi bolj verjetno, da se je bageristu zgodila kakšna neprijetnost, ki je ni dobro saniral.




Klet in pritličje sem "pretolkel" z rokami in poslušal, če kje votlo doni, kar pomeni, da beton stene na tistem mestu ni zalil. Pri tem sem si pomagal tudi z 10 cm žebljem, da sem se prepričal, ali sem res naletel na beton ali praznino. Vedel sem, da beton ni zalil nekaterih predelov pod preboji skozi stene v kleti, vendar drugih praznin nisem odkril, tako da sem s tem zadovoljen.

sreda, 16. julij 2008

Pritličje pozidano

Od zadnjega poročila je minilo 11 dni. Ko sem se vrnil domov v soboto sem naletel na dodano vrsto pri parapetu okna v kopalnici. To sicer ni bilo rečeno, da se naredi - dvignilo naj bi se le v kuhinji zaradi višine pulta - vendar sva se nato odločila, da bi bilo tudi v kopalnici bolje, če bi imeli manjše okno. V ponedeljek, ko so betonirali stene, pa sem opazil, da so element odstranili in napravili tako, kot je bilo prvotno predvideno. Škoda. Verjetno bomo element vseeno vgradili.



Notranje stene so izvedene dobro. Nosilne stene so v vsaki drugi vrsti s sidri povezane z obodnimi stenami objekta.





V ponedeljek 7.7. je bilo betoniranje Isorasta in stebrov. Domov sem odhitel prej, ker sem dobil klic, da je ponovno vrglo FID in ni bilo elektrike za vibrator. Pohitel sem domov, saj sem računal, da bom prišel ravno na začetek betoniranja. Betoniranje se je začelo prej kot mi je bilo rečeno, da se bo, tako da sem elektriko vklopil šele, ko sta bili dve steni že zabetonirani. S-dela na cevi ni bilo, zato pa je bil vibrator primerno tanek. Pričakoval sem, da se bo vseeno več uporabil, saj je bila najprej težava, ker ni bilo elektrike; potem je trajalo preden so ga usposobili; nato je počila stena in je delavec, ki je vibriral, odšel sanirat posledice ipd. Počilo je na dveh mestih





Po betoniranju sem si ogledal rezultate. Tokrat so si pomagali s polivinilom s katerim so pokrili elemente Isorasta in ga po koncu odstranili. Tako jih ni bilo potrebno čistiti po končanem betoniranju - pametno. Je pa še en dokaz več, da se fantje še učijo in da jim je prvi put.
Za uvod bom dodal sliko predmeta, ki bi lahko služil kot model za palice, ki so jih vgradili v stene pritličja.



Pred betoniranjem nisem preverjal kakšno armaturo so dali v stene. Palice so bile ponekod "štukane" posamično.



Drugod pa so bile "štukane" skoraj vse palice v steni.







Le na vzhodni in vzhodnem delu severne stene so bile palice videti v redu. Pri drugih stenah se tega ni dalo skriti. V kleti so bile palice 3,5 m dolge. Ostanke 2,5 m so dali v pritličje in jim dodali meterske podaljške.

Opazil sem, da špalet ni na JZ stebru ter zunanjem robu stranskih oken v izzidku. Najbrž to pride naknadno.



Še en pogled na steno s hidroizolacijo, ki sta jo zdelala sonce in dež. Upam, da zadnji.



Sedaj so spodnji rob Isorasta zadelali z debelim stirodurjem.




Sedaj je namaz tak kot bi ga pričakoval že na začetku. Plast je občutno debelejša, nepravilnosti pa so izjema. No, včasih se pripeti tudi neljub dogodek. Kot bi nekomu ob odhodu zdrsnil lopata na napačno mesto.



Dogovorjeno je, da se najprej namaže s hidroizolacijo spodnja polovica stene, nato se zavaruje s stirodurjem



in zasipa



ter utrdi zemlja ob steni.



Zatem se ponovi to še za gornji del stene. Stene se zavaruje s filcem pred pripeko.



Pri kopanju gradbene jame se je odpeljalo preveč materiala, čeprav so ga na moje prigovarjanje pustili 50m2 več kot so ga mislili. Ker je materiala premalo in prostora tudi ni na pretek, so zemljo delno premaknili bolj proti meji, vendar so pri tem zmešali material za zasipanje in presejano zemljo. Hkrati je kar nekaj pobranega humusa končalo v zasutju. Opozarjanje ne zaleže.





Opaž plošče nad pritličjem.



Stopnice v mansardo se razlikujejo od tistih v klet - so brez zidane ograje.



Pogled na trenutno domovanje in armaturo.



Ponekod izgleda kot, da elementi niso dobro položeni oziroma so se ponekod pojavile razpoke med posameznimi elementi v zgornji vrsti.







Podprta severna stena z že odstranjenim elementom v kopalnici.



Posebno doživetje je bilo dogajanje v torek. Rečeno mi je bilo, da naj naročim električarje v ponedeljek popoldan oziroma v torek zjutraj, ker bo betoniranje plošče v torek popoldan ob 15i ali 16i uri. V ponedeljek zvečer sem pripravil modela za odprtino za jašek za perilo in prezračevanje. Opazil sem, da je armatura (negativa) že položena.



Čudil sem se, da so ponovno položili negativno glede na dogajanje pri pripravi armature za pritličje. Takrat je bil položen samo spodnji del armature. Preden sem odšel po material za hlajenje AB plošče sem naročil trem različnim delavcem in vodji gradbišča naj ne polagajo negative, ker bom imel za položit še cev. Ko sem se vrnil, je bila negativa seveda gor. Halo! Tudi električarji so jih opozorili naj še ne polagajo, ampak .... Tokrat enako. Delavci nočejo odstraniti negative, električarji se zaje... s kanalčki med armaturo. Kličem vodjo gradbišča. Ja, gre čez 20 min z Rakitne, kličem nadzornega (se bodo že sami zmenili). Kličem vodjo gradbišča čez nekaj časa, je tam - ampak naj kar pod armaturo dajo. Kličem vodjo izvajalcev. Joj, to bodo delal do zvečer, ne bomo mogli betonirat popoldan. Ja seveda, če ne odmaknete! Prepucavanja brez zveze. Spet se hiti na vrat na nos, da se vse pripravi čisto po nepotrebnem, pa če imajo potem drugi več dela kot tudi sami. Električarji so delali do 17:30. Danes pa so se delavci matrali, da so ločili negativo od spodnjega dela in premestili distančnike tako, da so kar najbolj služili namenu. Vodja gradbišča pa se itak pojavi vsak tretji, četrti dan in niti ne ve da se betonirajo obodne stene. Dobro je le to, da ni več plošč za betonirat.





Pri hidroizolaciji se pojavljajo samo še težave zaradi vode, ki teče iz sten Isorasta - najbrž zaradi padavinske vode v pritličju in betoniranja.





V torek so namazali hidroizolacijo tudi na gornji polovici južne in zahodne strani, danes pa so jo zavarovali.



in delno zasuli. Zjutraj sem jo pregledal in sem bil zadovoljen, ne vem pa če so obvestili nadzornika, da potrdi nadaljevanje del.



Betoniranje. Isorast so zavarovali tudi pri betoniranju plošče.
Tule je še pregled materiala za mansardo, ki se nahaja na gradbišču



in "odpadki" 37cm



ter "odpadki" 43cm.